Inteligentny DOM - jaki system wybrać do naszego domu

Poniżej kilka podstawowych informacji o systemach automatyki domowej ("inteligentny dom"), które być może ułatwią wybór odpowiedniego rozwiązania.

Inteligentny dom to system elektrycznych urządzeń (od czujników magnetycznych do komputerów) komunikujących się ze sobą lub z centralnym sterownikiem (serwerem) i reagujących na sytuacje przewidziane wcześniej przez instalatora/właściciela (odpowiednie oprogramowanie), co pozwala zwiększyć komfort, bezpieczeństwo i może przynieść oszczędności w zużyciu energii.

Przewodowy czy bezprzewodowy sposób komunikacji?

Na etapie budowy lub generalnego remontu możemy wybierać. Stara szkoła: ułóż przewody, bo to jest pewniejsze od radia. Jeżeli do tego starasz się jak najmniej zaśmiecać swoje środowisko elektromagnetycznie (np. wyłączasz na noc wi-fi), to wybór jest prosty. Z drugiej strony wszystko już działa także bezprzewodowo i chyba nie jest tak źle.

System cetralny czy rozproszony w sensie logicznym?

Czy system z serwerem, jako jednostką centralną (system centralny), od którego zależy, czy system będzie działał poprawnie, czy też system, w którym każde urządzenie posiada mikrokontroler i system może się obyć bez serwera (system rozproszony)? System rozproszony nie posiada centralnego punktu awarii i uszkodzenie dowolnego modułu systemu eliminuje sterowanie tylko urządzeniami sterownymi z tego modułu.

Systemy centralne też sobie radzą. Przy uszkodzeniu centralki (np. po awarii serwera urządzenia działają po prostu tak, jakby "inteligencji" nie było, czyli jest możliwe lokalne sterowanie oświetlenia, rolet z lokalnych przełączników), no i te awarie zdarzają się bardzo rzadko. Niektórzy producenci wprowadzili także dodatkowo możliwość awaryjnego sterowania w trybie "ręcznym" bezpośrednio z modułu w rozdzienicy (np. Nexo).

Rozproszony czy centralny w sensie fizycznym (umiejscowienia urządzeń)?

Ogólna tendencja wśród instalatorów jest taka, żeby wszystko, co się da umieszczać w centralnej rozdzielni (rozdzielniach) – wszystkie przewody od sterownych odbiorników, przycisków, czujników sprowadzamy centralnie do jednego miejsca – rozdzielnicy, najczęściej wielkości dużej szafy.

W domach dużych gdzie mamy wydzielone odpowiednie pomieszczenie jest to sensowne (wszystko w jednym miejscu łatwe do naprawy i diagnozy). Tym niemniej dla wielu inwestorów jest to nie do przyjęcia i wtedy stosujemy system rozproszony – poszczególne urządzenia umieszczamy w puszkach elektrycznych do automatyki - pogłębionych lub z kieszeniami.
Instalacja elektryczna w systemie rozproszonym fizycznie, różni się od tradycyjnej tylko dodatkową magistralą (przewodówka) lub wcale się nie różni (bezprzewodówka).

Istnieją systemy przewodowe, które w razie potrzeby rozbudujemy o elementy bezprzewodowe (np. Ampio, KNX), posiadają elementy dopuszkowe i do rozdzielnicy (szyna DIN).

Cena

Urządzenia kosztują od kilku tys. zł w przypadku kawalerki do kilkudziesięciu tys. zł w przypadku domu ok. 150 m2. Cena oczywiście wzrasta w przypadku wyboru większej ilości paneli, ekranów itp.

Generalnie systemy bezprzewodowe są tańsze. Koszty wykonania prac są ustalane zawsze indywidualnie.

Konkretną cenę ustalamy po uzyskaniu szczegółowych danych, rodzaju instalacji, wyborze systemu itd.

Jaki system wybrać?

Ampio - logo Logo F&Home Radio Logo producenta Fibaro Logo Nexo

 
 
email: biuro@smartelektro.pl   tel. 607 353 004